Logo Poznańskie Dni Rodziny

Poznańskie Dni Rodziny 2023 – podsumowanie

wpis w: aktualności, konkursy | 0

Jak co roku na przełomie maja i czerwca, Miasto Poznań organizowało Poznańskie Dni Rodziny. W okresie od 14.05 do 1.06.2023 r., zaprosiliśmy Państwa do udziału w licznie przygotowanych atrakcjach, które zorganizowane zostały przez realizatorów Projektów w ramach Konkursu Poznańskie Dni Rodziny 2023 – Regranting. Projekt jest finansowany z budżetu Miasta Poznania. Wśród realizatorów znaleźli się: 

 

  • Fundacja Barak Kultury – projekt Warsztaty Baraku Kultury w czasie Poznańskich Dni Rodziny. Zrealizowano warsztaty malowania na szkle „Zielona ulica” oraz warsztaty „Eko-szydełkowanie”.
  • Stowarzyszenie zwykłe „Radość Życia” – projekt Tenis ziemny, w ramach  organizowano spotkania z trenerem tenisa oraz spotkania deblowe międzyrodzinne. Kolejno zorganizowano  miniturniej a w jego ramach 3 spotkania eliminacyjne i 3 spotkania finałowe. Na zakończenie zorganizowano spotkanie ze skromnym poczęstunkiem i wręczeniem nagród.
  • Fundacja Just4FIt Wodna przygoda z Just4Fit – rodzinny piknik ze sportami wodnymi, który polegał na zorganizowaniu animacji i integracji dla dzieci, rodzin nad brzegiem jeziora w Kiekrzu w letniej bazie sportów wodnych.
  • FABKOWO Rodzinne spotkania z kulturą spotkanie ze sztuką teatralną poprzez spektakl z muzyką na żywo GRAJ ŻUCZKU, GRAJ! HRAJ ŻUCZY, HRAJ! w wykonaniu zespołu Mozaika.
  • Fundacja Leśne Dziki Profilaktyka dla małego dzika – projekt, który miał na celu przekazanie rodzicom informacji na temat działań profilaktycznych z zakresu zdrowia dzieci, które mogą realizować podczas codziennej opieki nad swoimi pociechami. 
  • STOWARZYSZENIE EDUKACYJNO-ROZWOJOWE SI. Si – czyli „Tak” dla Rodziny – w ramach których zrealizowano cykl zajęć z zakresu: 

– Aktywni Razem – zajęcia usprawniające sferę fizyczno-umysłową dla dorosłych, seniorów

– Aktywna Mama/ Aktywny Tata – aktywny spacer z wózkiem, zajęcia dla kobiet jak i mężczyzn z wykorzystaniem terenu- okolica Jeziora Kierskiego 

– Rodzinne Łamigłówki – zajęcia poprawiające koncentrację, pamięć, logiczne myślenie, zajęcia dla całej rodziny

 – Kreatywni Razem – zajęcia kreatywne, manualne, zajęcia dla całej rodziny 

 – Eksperymenty – zajęcia doświadczalne dla dzieci i dorosłych, wykorzystując materiały z życia codziennego, dostępne w domu. 

  • Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa. Bajkowy kącik Zaczytanych. W ramach projektu odbył się:

– warsztat teoretyczno – praktyczny: ” Książka jako przedmiot artystyczny.” dla rodzin, 

– spotkanie nt. rodzicielskiego wypalenia (przyczyny, skutki, narzędzia do radzenia sobie z nim), a także zrealizowano bajkowy kącik Zaczytanych dla dzieci,

  • Profil. Familia na zdjęciach. Celem głównym projektu Familia na zdjęciach było zwrócenie uwagi na rolę seniora jako szczególnego członka rodzinie (mentora, nauczyciela, babcię, dziadka). W przypadku projektu dotyczyło to seniorów mieszkających w Domu Pomocy Społecznej nr 1.
  • Stowarzyszenie FiberArt. Pokonaj nudę kreatywnie. W ramach projektu przeprowadzone zostały dwa warsztaty. Pierwszy warsztat odbył się w Family Restaurant & Cafe, wykonane zostały obrazki na ścianę w technice haftu punch needle. Drugi warsztat bez ograniczeń wiekowych, odbył się w SP nr 4. 
  • Stowarzyszenie Przystanek Folwarczna.,,Spacerowym krokiem”. W ramach projektu zorganizowane zostały dwie wyprawy piesze po terenie osiedli Antoninek-Żieliniec-Kobylepole, Warszawskie-Pomet-Maltańskie.
  • Fundacja Feelharmonia. TRAIN YOUR BRAIN. Celem projektu było przeprowadzenie wśród 10 polskich i ukraińskich rodzin zamieszkujących na terenie miasta Poznań w tym osób z niepełnosprawnościami jednogodzinnych konsultacji dotyczących sposobu efektywnego uczenia się, a także organizacja dwugodzinnego spotkania integracyjnego przeprowadzonego dla uczestników konsultacji. Na spotkaniu tym uczestnicy konsultacji mogli się zintegrować, a także w formie gier i zabaw prowadzonych przez instruktora technik pamięciowych przećwiczyć poznane na konsultacjach techniki.
  • Fundacja „Wsparcie i Rozwój zaWiRowanym”. zaWiRowane Poznańskie Dni Rodziny. W ramach realizacji projektu w miesiącu maju (28.05.) zrealizowano piknik rodzinny na terenie Grunwaldzkiego Parku Społecznego. W ramach pikniku przeprowadzone zostały warsztaty z majsterkowania- możliwość tworzenia dla dzieci i dorosłych. 
  • FUNDACJA WSPIERANIA ROZWOJU MAŁEGO DZIECKA „CALI MALI” WSPARCIE NA STARCIE konsultacja małego dziecka w tandemie FIZJO – LOGO. Istota projektu to konsultowanie przez logopedę oraz fizjoterapeutę 10 niemowląt w zakresie rozwoju ruchowego, rozwoju mowy oraz umiejętności jedzenia.
  • Stowarzyszenie Paradoks. Majowe rodzinkowanie, czyli twórcze spotkanie dla rodzin. Stowarzyszenie zaprosiło rodziny na „Majowe rodzinkowanie”. W programie twórczego spotkania dla rodzin pojawiły się strefy zabaw sensorycznych dla dzieci, strefa gier, warsztaty miniaturowych makram, warsztaty majsterkowania dla tatusiów i rodzinna sesja fotograficzna. 
  • Świadomy Tata. Jak być Tatą i nie zwariować. To cykl spotkań dla ojców oraz 1 krąg rozwojowy dla tatów. 
  • Fundacja ORCHidea. Aktywnie dla poznańskich rodzin. W ramach projektu stworzona została oferta spotkań, zawierających różne aktywności, w tym zajęcia muzyczne, arteterapeutyczne w tematyce ekologicznej oraz trening językowo – poznawczy i zajęcia poświęcone biblioterapii. 
  • Fundacja Wspierania Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji KREAKTYWATOR. Zabawa bez granic w Starym Zoo. Zadanie zakładało przeprowadzenie zabaw i animacji w ramach Poznańskich Dni Rodziny 2023 podczas konferencji dla rodziców w Starym Zoo w Poznaniu. 
  • Fundacja Tak dla Samodzielności. Poznańska famuła wspólnie na fyrtlu, czyli Poznańskie Dni Rodziny. Celem projektu było zwiększenie ilości działań integracji z osobami z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie liczby i różnorodności działań w zakresie realizacji inicjatyw na rzecz rodzin, integrujących i aktywizujących poznańskie rodziny.
  • FUNDACJA MŁYN WSPARCIA. Plenerowa akcja, społeczna integracja czyli sportowy pikniku rodzinnego.
  • Fundacja Lokalnego Wsparcia Kultury AITWAR. Barszcz i makowiec, czyli wokół stołu spotkanie rodzinne to warsztaty międzypokoleniowe skierowane do rodzin polskich i ukraińskich.
  • Małe Cuda. Festyn Rodzinny: Rodzina to drużyna. A w ramach festynu – spektakl “O piekareczce ze słodkiej krainy” – Asz Teatr oraz Rodzinne zabawy sportowe, konkurencje, konkursy. 
  • Trzy Sztuki Piknik sąsiedzkiP – iknik odbył sią na podwórku należącym do Klubu Starówka zlokalizowanym przy ul. Wielka 1. 
  • Stowarzyszenie Mieszkańców I Właścicieli Nieruchomości Osiedla Im. Księdza Ignacego Skorupki , które zorganizowało Festyn Rodzinny.
  • Stowarzyszenie Schron Kultury Europa. Piknik na Rolnej oraz wspólne grillowanie, koncert zespołu senioralnego „KLIKA czyli Sami Znajomi Prezesa”, animacje dla najmłodszych przy grach podwórkowych, wspólne rodzinne sadzenie ziół. 
  • Zorza-Klub Seniorów. Sport i relaks rodzinny, czyli rodzinne potyczki na kręgielni.

 

Poznańskie Dni Rodziny 2023 to inicjatywa, która z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. To coraz więcej osób, instytucji, społeczności angażują się w ich realizację. Przede wszystkim to jednak ludzie, którzy chcą się angażować w działania na rzecz społeczności poznańskich rodzin.